Jakie są zalety cyklinowania podłogi?

thumbnail

Nie od dziś wiadomo, że drewniane posadzki zachwycają swoim świetnym wyglądem, o ile prezentują się w sposób świeży i estetyczny. Jednak musimy wiedzieć o tym, że nawet najwyższej jakości drewno w wyniku eksploatacji może ulegać zniszczeniu. Ogromnym atutem tego materiału jest fakt, że możemy go odnawiać, dzięki czemu zyskuje on swój doskonały wygląd na kolejne długie lata użytkowania. Jeżeli chcemy poddać naszą drewnianą posadzkę renowacji, powinniśmy zdecydować się na cyklinowanie, a także późniejsze wykończenie i zabezpieczenie drewna. Jakie są zalety tego zabiegu? Kiedy warto zdecydować się na jego przeprowadzenie? Na czym polega cały proces? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Wiele zalet naturalnego drewna

Drewno to materiał ponadczasowy. Bardzo chętnie wykorzystujemy je na nasze podłogi, tworząc tym samym posadzki trwałe i wytrzymałe. Ponadto niepowtarzalne piękno tego surowca wpisuje się w wielu aranżacji. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość i jesteśmy w posiadaniu zniszczonego parkietu, nie warto decydować się na zakrycie go panelami, płytkami czy innymi rozwiązaniami dostępnymi w sklepach. Oczywiście z pozoru podjęcie takiej decyzji może wydawać się najbardziej słuszne, gdyż bardzo często obawiamy się procesu przygotowania do samego zabiegu cyklinowania a także konieczności opuszczenia naszego mieszkania na kilka dni. Jednak renowacja drewnianej posadzki posiada szereg zalet. Na jakie aspekty warto tutaj wymienić? Spieszymy z odpowiedzią.

Na czym polega cyklinowanie?

Zanim jednak omówimy szereg zalet wynikających z przeprowadzenia renowacji drewnianej podłogi, warto wspomnieć, na czym polega sam proces. Otóż cyklinowanie drewnianych podłóg to proces, który polega na z szlifowaniu wierzchniej warstwy naszej posadzki. Na tym etapie zostają stare powłoki zabezpieczające drewno, a także niejednokrotnie do około 2 mm desek lub klepek. Tym samym uda nam się zniwelować różnego rodzaju wgniecenia, zadrapania, czy nawet różnego rodzaju plamy. Oczywiście wywóz wykonać tego typu pracę potrzebna będzie specjalna maszyna, czyli cykliniarka. Po szlifowaniu dawna konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Niewątpliwie najczęściej decydujemy się na lakierowanie podłogi.

Zalety cyklinowania

Wspomnieliśmy już o tym, że decyzja o cyklinowaniu wymaga odpowiedniego przygotowania, które niejednokrotnie zmusza nas do opuszczenia mieszkania na kilka dni, wyniesienia wszystkich mebli i sprzętów, ale jest to zabieg, który pozwala nam uczynić naszą podłogę zupełnie nową. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odnowienie drewnianej posadzki sposób szczególny. Stara nawierzchnia zyska zupełnie nowy wygląd, co powinniśmy docenić. Niejednokrotnie możemy również zmienić wygląd naszej podłogi, jeżeli wybierzemy później odpowiednie preparaty zabezpieczające takie jak olej, farby czy lakier. Oczywiście dzięki cyklinowaniu możliwe jest również usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń, które mogły wniknąć dotychczas w drewno. Ponadto decydując się na ten zabieg renowacyjny, będziemy mogli wyrównać i wygładzić powierzchnię, dzięki czemu nasza posadzka zyska idealną gładkość. Ponadto należy również wymienić tutaj niskie koszty, które musimy ponieść w porównaniu do zdecydowania się na nową podłogę. Naturalnie prace możemy wykonać tutaj samodzielnie, ale niewątpliwie skorzystanie z pomocy fachowców będzie lepszą decyzją, gdyż dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów, nie będziemy musieli wypożyczać maszyny, a także będziemy mieli pewność, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone możliwie jak najszybciej.

Podsumowanie

Ogromną zaletą cyklinowania jest to, że zabieg ten możemy wykonać na niemal wszystkich drewnianych powierzchniach. Bez względu na to, czy jesteśmy w posiadaniu parkietu, desek z litego drewna, czy fantazyjnej mozaiki, drewno pozwoli się odnowić, a nasza podłoga znów będzie zachwycała przez długie lata nawet przy intensywnej eksploatacji. Kluczowe jest również to, że zabieg ten możemy powtarzać wielokrotnie nawet na tej samej podłodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top