Odzież, która chroni przed promieniowaniem UV

thumbnail

Nie ulega wątpliwości fakt, że wiele osób ceni sobie aktywny wypoczynek. Bez względu na to, czy wybieramy się na górski szlak, rower, aktywnie wypoczywamy w mieście, nad wodą, czy korzystamy z letniej pogody, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Z pewnością dokładamy wszelkich starań, by wybrać bezpieczne miejsce na wypoczynek oraz takie, które zapewni nam moc atrakcji. Bezpieczeństwem nie jest jednak wyłącznie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, ale również świadomość przebywania na słońcu. Mowa tutaj o promieniowaniu ultrafioletowym, którego bezwzględnie nie należy lekceważyć. Dlaczego jest to takie ważne? Kiedy należy chronić się przed promieniowaniem UV? Jaką ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym możemy sobie zapewnić? Podpowiadamy!

Promieniowanie słoneczne – warto z niego korzystać czy należy się przed nim chronić?

Nie ulega wątpliwości fakt, że słoneczna pogoda zachęca nas do różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu i ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Ponadto promienie słoneczne zwiększają produkcję witaminy d, która ma niezwykle ważny wpływ na nasz organizm. Musimy jednak pamiętać o tym, że promieniowanie ultrafioletowe niesie ze sobą również negatywne konsekwencje i przyczynia się do powstawania różnego rodzaju ognisk chorobowych naszej skóry – nawet nowotworów. Oczywiście siła oddziaływania promieniowania ultrafioletowego była ściśle związana z szerokością geograficzną, a także różni się w zależności od pory roku czytasz konkretnego dnia. Ponadto zależna jest ona także od wysokości nad poziomem morza, co w praktyce po prostu oznacza, że im jesteśmy wyżej, tym siła promieniowania UV bywa większa. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem również fakt, że w strefie międzyzwrotnikowej promieniowanie UV będzie najsilniejsze. Nie oznacza to jednak, że w naszych warunkach powinniśmy je ignorować. Nic bardziej mylnego. O właściwej ochronie przed promieniowaniem UV nie możemy zapominać nie tylko latem, ale również i zimą. Nie każdy z nas wie o tym, że śnieg odbija tak naprawdę około 90% światła, co bywa niebezpieczne.

Właściwa ochrona przed promieniowaniem UV

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna dotyczyć osób w każdym wieku. Podstawą z pewnością będzie to, że należy zminimalizować zagrożenia spowodowane działaniem promieni słonecznych, by przez wiele lat móc cieszyć się urokami urlopów na świeżym powietrzu. Zacznijmy od tego, że w miarę możliwości powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czyli między godziną 10:00 a 15:00 w upalny dzień. Zimą powinniśmy wziąć pod uwagę godziny skrajne, jeżeli przebywamy na zewnątrz a promienie słoneczne są intensywne. Włącz, który wypełniamy to taki, że w upalne dni ograniczamy naszą gadaj o będą minimum. Tak naprawdę ubranie powinno zasłaniać możliwie jak największą powierzchnię ciała. W przypadku stosowania kremów z filtrem należy również smarować całą powierzchnię naszej skóry, pamiętając również o małżowinach uszu, łokciach, szyi czy okolicach oczu. Oczywiście krem z filtrem należy nałożyć odpowiednio wcześnie, a co dwie lub trzy godziny ponawiać jego aplikację. Bezwzględnie należy pamiętać także o tym, by odpowiednio się nawadniać.

Odzież z filtrem UV, czyli ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Oprócz dobrej jakości kosmetyków z filtrem ochronnym powinniśmy także zainwestować odzież z filtrem UV. Tego typu produkty zapewniają nam i jeszcze większą ochronę. Ubrania, które należy nosić w upały, powinny być przewiewne i wykonane z szybkoschnącego materiału. Pewnie wiele osób zastanawia się, jak działa odzież z filtrem UV. Wszystko sprowadza się do tego, że zastosowana zostaje wyjątkowo gęsta sieć pojedynczych włókien, która tworzy swoistą barierę, zatrzymującą ogromną część promieniowania ultrafioletowego. Bywa również tak, że w niektórych seriach odzieży z filtrem UV użyte zostają specjalne nici poliamidowe. Oprócz koszulki z filtrem UV czy spodenek UV nie możemy zapominać także o właściwej ochronie głowy. Należy wybierać czapki z daszkiem lub kapelusze. W przypadku dzieci lub planowania dłuższych wędrówek powinniśmy wybrać nakrycie głowy ze specjalną ochroną karku, dzięki czemu nie dojdzie do poparzeń słonecznych. Na uwagę zasługuje także wybór właściwych okularów przeciwsłonecznych. Produkty dostępne w popularnych sklepach sieciowych nie spełniają swojej funkcji, a wręcz mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego też okulary przeciwsłoneczne powinny być z dobrym filtrem UV.

Podsumowanie

Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezwykle ważna bez względu na nasz wiek. Poparzenia słoneczne w wieku dziecięcym mogą skutkować późniejszymi nowotworami skóry oraz doprowadzać do różnych ognisk chorobowych. Tak też dzieje się w przypadku naszego wzroku, który również zasługuje na doskonałą ochronę, a jej nie właściwy wybór może skutkować jego uszkodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top