Drewniane podłogi

thumbnail

Drewniane podłogi są nie tylko piękne, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu. Są one popularnym wyborem wśród wielu inwestorów, którzy cenią sobie naturalność i elegancki wygląd. W artykule omówię różne rodzaje drewnianych podłóg, ich zalety i wady oraz co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drewna do podłogi.

Rodzaje drewnianych podłóg

 1. Parkiet – to rodzaj drewnianych podłóg składających się z cienkich płyt drewnianych o grubości od 14 do 22 mm. Parkiet jest jednym z najbardziej trwałych rodzajów drewnianych podłóg i można go polerować i lakierować, aby uzyskać połyskujący wygląd.
 2. Deski podłogowe – to klasyczny rodzaj drewnianych podłóg, który charakteryzuje się szerokimi deskami, zwykle o grubości 20-22 mm. Deski te są dostępne w różnych długościach i szerokościach, co pozwala na dostosowanie ich do różnych pomieszczeń.
 3. Panele podłogowe – to nowoczesny rodzaj drewnianych podłóg, które składają się z warstw drewna ułożonych w specjalny sposób, aby zwiększyć ich trwałość i stabilność. Panele podłogowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dostosowanie ich do różnych stylów i preferencji.
 4. Cyklinowane deski – to deski podłogowe, które zostały poddane specjalnemu procesowi szlifowania, aby uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię. Cyklinowanie jest wykonywane zwykle przed instalacją podłogi, aby uzyskać najlepsze efekty.

Zalety drewnianych podłóg

 1. Naturalność i piękno – drewniane podłogi są piękne i naturalne, co pozwala na stworzenie ciepłego i przyjaznego wnętrza. Drewno jest materiałem, który charakteryzuje się ciepłym kolorem i różnymi naturalnymi wzorami, co czyni każdą podłogę unikalną.
 2. Trwałość – drewno jest bardzo trwałym materiałem, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Parkiet i deski podłogowe są zwykle w stanie przetrwać przez wiele lat, co czyni je inwestycją na długie lata.
 3. Łatwość w utrzymaniu – drewniane podłogi są łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Wymagają tylko regularnego czyszczenia i olejowania, aby zachować swój naturalny wygląd i trwałość.
 4. Dostępność – drewniane podłogi są łatwo dostępne i można je znaleźć w wielu sklepach budowlanych. Są one również dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dostosowanie ich do różnych stylów i preferencji.

Wady drewnianych podłóg

 1. Koszty – drewniane podłogi są zwykle droższe niż inne rodzaje podłóg, takie jak panele laminowane czy płytki ceramiczne. Cena drewna zależy od gatunku drewna, ilości oraz jakości.
 2. Wrażliwość na wilgoć – drewniane podłogi są wrażliwe na wilgoć, co oznacza, że ​​nie powinny być instalowane w miejscach narażonych na duże wilgotność, takich jak łazienki i kuchnie.
 3. Możliwość odkształceń – drewniane podłogi są podatne na odkształcenia, które mogą wynikać z ekspozycji na wilgoć lub zmiany temperatury. Aby uniknąć tego problemu, należy zwrócić uwagę na wilgotność w pomieszczeniu i wybierać drewno o odpowiedniej grubości.
 4. Wymagający proces instalacji – instalacja drewnianych podłóg może być skomplikowana i wymagać specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Należy więc skorzystać z usług doświadczonego fachowca.

Wybór drewna do podłogi

Wybierając drewno do podłogi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 1. Gatunek drewna – różne gatunki drewna charakteryzują się różnymi właściwościami, takimi jak twardość i wytrzymałość. Najpopularniejsze gatunki drewna stosowane do podłóg to dąb, jesion, orzech i bambus.
 2. Grubość i szerokość desek – grubość i szerokość desek wpływają na wygląd i trwałość podłogi. Grubsze deski są bardziej trwałe, ale mogą być droższe. Szerokość desek wpływa na estetykę podłogi i można je dostosować do rozmiaru pomieszczenia.
 3. Kolor – drewno może mieć różne kolory, od jasnego po ciemny. Warto wybrać kolor, który będzie odpowiadał stylowi i wystrojowi pomieszczenia.

Podsumowanie

Drewniane podłogi są piękne i trwałe, ale wymagają odpowiedniego doboru gatunku drewna oraz starannej instalacji. Drewno charakteryzuje się naturalnym pięknem i trwałością, ale może być wrażliwe na wilgoć i wymagać specjalnej pielęgnacji. Wybierając drewno do podłogi, należy zwrócić uwagę na gatunek drewna, grubość i szerokość desek, a także kolor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top