Klasyka czy nowoczesność? Styl skandynawski, industrialny, minimalistyczny, a może wnętrza w stylu retro czy glamour? Osoby, które urządzają własne mieszkanie już na wstępie musza podjąć wiele istotnych decyzji. Wybór stylistyki wystroju wnętrza jest niezwykle istotny już na wejściu do nowego mieszkania. To od niego zależy chociażby wykończenie ścian, rodzaj podłóg, wybór konkretnych mebli czy dodatków dekoracyjnych.
Gdy urządzamy własne mieszkanie, warto wybrać taki styl, który odpowiada naszym potrzebom i współgra z naszymi cechami charakteru. Zapewne zdarza nam się bywać we wnętrzach, w których kiepsko się czujemy, choć są niemal żywcem wyjęte z najnowszych katalogów wnętrzarskich. I nic w tym dziwnego – każdy ma inny gust, upodobania i zamiłowania estetyczne. Dlatego też wybierajmy taki styl, który nam się podoba, a nie taki, który zalecają trendy designerzy wnętrzarscy.
Salon industrialny
Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się styl industrialny. To ciekawa alternatywa zarówno dla tradycyjnej klasyki, jak i do typowo nowoczesnych wnętrz w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Salon industrialny łączy w sobie chłodny klimat, surowy wystrój z pięknymi, efektownymi dodatkami, które tworzą we wnętrzu niezwykły nastrój. Stylistyka industrialna, czyli typowo loftowa, najlepiej sprawdzi się w bardzo dużych i przestronnych wnętrzach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić ją do niewielkiego mieszkania.
Industrialny salon powinien mieć jednolite ściany, najlepiej w różnych odcieniach szarości, które dodadzą wnętrzu chłodu i surowości. Świetnie sprawdzi się też typowa cegła lub klinkier, najlepiej na jednej, najbardziej widocznej ścianie. W industrialnych wnętrzach powinno być sporo metalu – mogą to być metalowe schody, drabinki dekoracyjne, lampy typu reflektory na wysokich stojakach, lampy klatki czy też metalowe dekoracje. Industrialne meble to także połączenie metalu z wysokiej jakości drewnem. Na pierwszy rzut oka stoły czy ławy przypominają fabryczne czy magazynowe stoły warsztatowe, jednak w tym właśnie tkwi sekret ich uroku. Wnętrza industrialne na pierwszy rzut oka wyglądają jak stary magazyn czy opuszczona fabryka, w rzeczywistości jednak są bardzo przytulne i tworzą doskonałą atmosferę do codziennego życia.
Minimalistyczne wnętrza
Minimalizm to dobry sposób na życie, także jeśli chodzi o stylistykę wnętrza. Styl minimalistyczny świetnie sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w niewielkich mieszkaniach, w których mamy ograniczoną powierzchnię. Minimalizm polega na ograniczeniu wszelkich dodatków czy dekoracji. We wnętrzach panuje harmonia, prostota, ład i porządek. Jednolite, jasne ściany są świetnym tłem dla prostych mebli, które nie przytłaczają wnętrza, ale są funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. W minimalistycznym wnętrzu dominuje jednolita kolorystyka, którą warto przełamać za pomocą kilku mocniejszych detali. Kolorowy obrazek na ścianie, ciekawa w formie lampa czy ozdobne poduszki na kanapie to niewielkie akcenty dekoracyjne, idealnie współgrające z prostotą wnętrza.
Salon w stylu art deco
Art deco to w prostym tłumaczeniu sztuka dekoracji, czyli tworzenie bardzo ozdobnych, efektownych, wręcz luksusowych wnętrz, w których każdy detal ma znaczenie. Jeśli chcemy urządzić salon w stylu art deco musimy zadbać o odpowiednią kolorystykę, dobór mebli oraz wielu dekoracyjnych akcesoriów. W stylistyce art deco doskonale sprawdzają się antyki lub ozdobne meble, stylizowane na dawne epoki. Im więcej ozdób, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę także na dekorację ścian – mogą to być efektowne tapety, tynki dekoracyjne lub proste ściany w jednolitym kolorze, ale za to pełne obrazów czy luster w ozdobnych ramach. W stylistyce art deco nie powinno zabraknąć pluszowych dywanów, błyszczących poduszek, pikowanych narzut na łóżko oraz bardzo ozdobnych lamp. W takim wnętrzu każdy element wystroju jest prawdziwym dziełem sztuki dekoracyjnej.
Choć art deco to naprawdę piękny i inspirujący styl, nie oznacza to, że sprawdzi się w nim wszystko. Nawet, jeśli wnętrze pełne jest dodatków, musi panować w nim harmonia, a każdy detal powinien mieć swoje miejsce i przeznaczenie. W tej stylistyce nietrudno bowiem o przekroczenie granicy dobrego smaku, za którą rozpoczyna się kicz i tandeta. W wystroju salonu czy innych wnętrz w domu warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Ta zasada dotyczy nie tylko stylu art deco, ale wszystkich innych trendów wnętrzarskich.