Jak zabezpieczyć ogród przed kretami?

thumbnail

Żaden właściciel ogrodu nie chce, aby na należącej do niego zielonej przestrzeni zagnieździły się krety. Zwierzęta te są nieproszonymi gośćmi, a gdy już się tam pojawią, potrafią skutecznie zniszczyć atrakcyjny wygląd podwórka. Dobrze jest więc już zawczasu posiąść wiedzę na temat skutecznych sposobów pozwalających zabezpieczyć ogród przed kretami. Sprawdź je, zapamiętaj i w razie potrzeby wykorzystaj w praktyce!

Jak działa siatka na krety?

Siatka na krety jest uważana za najbardziej skuteczną metodę odpowiadającą za trwałe zabezpieczenie ogrodu przed napływem szkodników. Za wykorzystaniem tego rozwiązania przemawia nie tylko jego wysoka skuteczność, ale również szeroka dostępność i łatwość montażu. Tym bardziej, że instalacja siatki na krety może przybrać formę działań prewencyjnych i nastąpić w momencie projektowania ogrodu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby montażem siatki zająć się także wtedy, gdy na podwórku rośnie już trawnik i rozwijają się inne rośliny, drzewa i krzewy. Taką siatkę najlepiej jest wkopać wokół ogrodzenia. Umieszcza się ją w rowie, na głębokości około pół metra. Dzięki temu w ziemi powstaje zapora, która nie zaburza prawidłowego rozwoju roślin, a jest natomiast barierą sprawiającą, że krety nie mają wstępu do ogrodu. Szkodnik napotykający taką siatkę na swojej drodze po prostu zawraca i zaczyna budować swój korytarz w całkowicie innej lokalizacji. Podobne działanie jak siatka ma umieszczenie w takim rowie żwiru oraz gruzu. Krety nie znoszą podłoża wykonanego z takiego materiału, dzięki czemu mamy gwarancję, że nieproszeni goście nigdy nie pojawią się na naszym podwórku.

Siatka na krety – gdzie ją kupić?

Siatki na krety są łatwo dostępne w wielu sklepach z wyposażeniem ogrodniczym. Jednak dokonując zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka cech, którymi charakteryzuje się ten produkt. Przede wszystkim ważne jest postawienie na siatkę wykonaną z wysokiej jakości tworzywa, które nawet zakopane w ziemi przetrwa tam bez żadnego szwanku przez długi czas. O wiele lepiej jest więc kupić metalową siatkę, a nie taką wykonaną z tworzywa sztucznego. Ponadto należy pamiętać o wyborze sitaki z oczkami o odpowiedniej wielkości. Postawienie na malutki otwory może być niekorzystne dla rozwoju roślin, dlatego też zaleca się wybierać kratki z kwadratowymi dziurkami o wymiarach 10 milimetrów na 10 milimetrów lub 16 milimetrów na 16 milimetrów.

Siatka na krety – dlaczego warto ją zamontować?

Siatka na krety jest jednym ze sposobów na skuteczne odstraszenie kretów i zabezpieczenie swojego ogrodu. Do zalet takiego rozwiązania należą:

  • wzmocniona ochrona ogrodu
  • wypłoszenie kretów
  • prosty montaż
  • niska cena
  • sprawienie, że szkodniki nie będą pojawiały się na podwórku
  • brak krecich kopców na powierzchni trawnika
  • poprawa atrakcyjności wizualnej podwórka
  • możliwość zadziałania na długo przed pojawieniem się kretów
  • permanentny zakaz wstępu do ogrodu dla kretów
  • długofalowa ochrona wyglądu podwórka

Domowe sposoby walki z kretami!

Krety są pod ochroną, dlatego należy uważnie dobierać środki, które mają na celu ich wypłoszenie z ogrodu. Idealnie sprawdza się tutaj siatka, ponieważ nie doprowadza ona do śmierci zwierząt, tylko stanowi swego rodzaju barierę, która zatrzymuje kreta w danym miejscu i sprawia, że nie porusza się on w dalszym kierunku. Wśród innych sposobów na odstraszenie tych szkodników jest na przykład stosowanie specjalnych efektów dźwiękowych, których krety się boją. W tym zakresie można zamontować w ogrodzie profesjonalne odstraszacze elektryczne, które emitują niesłyszalne dla człowieka, a nieprzyjemne dla kreta sygnały. Można również postawić na dużo prostsze rozwiązanie i po prostu wbić w ziemię patyk lub drut i zawiesić na nich metalową puszkę. Poruszana porywami wiatru będzie wydawała odstraszające dźwięki. Inny sposób do ułożenie obok krecich kopców produktów, które wydzielają zapach nieprzyjemny dla tych zwierząt. W tej roli sprawdzą się chociażby ścięte ludzkie włosy, jak również pokrojone kawałki cytryny, cebuli lub czosnku. W tej roli sprawdzą się także niektóre kwiatki i zioła, które można zasadzić w ogrodzie. Są to na przykład: aksamitki, czarny bez oraz bazylia. Silny zapach mają również różne detergenty, granulaty i płyny, które wlewa się do wydrążonej przez kreta nory. Ich aromat szybko sprawi, że kret ucieknie daleko i przeniesie się w zupełnie inne miejsce.

Podsumowanie

Jest wiele metod pozwalających walczyć z kretami. Jedne z nich są bardziej, a drugie nieco mniej skuteczne. W praktyce najszybsze jest zastosowanie sygnałów odstraszających w postaci dźwięków oraz zapachów, których nie znoszą krety. Wydaje się jednak, że najbardziej skuteczne jest zamontowanie w ogrodzie specjalnej kratki przeciwko kretom. Pewne jest jednak, że w przypadku pojawienia się w naszym ogrodzie tych nieproszonych gości warto skorzystać ze wszystkich dostępnych sposobów. Dzięki temu wielokrotnie zwiększy się swoją skuteczność. Raz na zawsze będzie można zapomnieć wtedy o wykonanych z ziemi kopczykach, które skutecznie psują atrakcyjność wizualną ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top