Jak działają automatycznie system nawadniania ogrodów?

thumbnail

Chyba każdy ogrodnik i właścicieli zielonej posesji zgodzi się, że dbanie o prawidłowe nawodnienie roślin w okresie letnim je szczególnie istotne i ma znaczący wpływ na ich prawidłowy wzrost oraz świetna wygląd. Co na szczęście zatem odchodzimy od tradycyjnych metod podlewania przy użyciu konewki czy węża ogrodowego, a wybieramy znacznie wygodniejszą formę, która wiąże się z instalacją automatycznego systemu nawadniającego nasz ogród. Takie rozwiązanie będzie dbało o dostarczenie konkretnej ilości wody bez ryzyka, że rośliny otrzymają jej zbyt dużo lub zbyt mało. Jak to działa? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu. 

Planowanie ogrodu, czyli dbanie o automatyzację pewnych procesów

Kiedy jesteśmy na etapie planowania naszego ogrodu, warto uwzględnić nowoczesne rozwiązania. W ten sposób unikniemy ewentualnych prac w ziemi, które mogą okazać się konieczne, gdy uznamy, że system nawadniania naszego terenu zielonego jest nam niezbędny w okresie rozkwitu roślinności. Zatem kiedy zakładamy nasz ogród i wybieramy do niego rośliny, z pewnością dbamy o zaplanowanie dokładnie każdej sekcji. Być może w części ogrodu będą znajdowały się rabaty kwiatowe, w innej krzewy, a gdzieś indziej jeszcze ogródek warzywny itd. Dlatego też powinniśmy na tym etapie zadbać o dobre zaplanowanie elementów nawadniających. Gdzieniegdzie będą przydatne zraszacze, innym razem węże, a również system nawadniający za pomocą linii nawadniających. Oczywiście musimy wszystko uwzględnić tak, wybrane przez nas rozwiązanie nie nachodziły na siebie, a jednocześnie żaden fragment ogrodu nie powinien zostać suchy. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy mieli pewność, że we współpracy z innymi akcesoriami i niezbędnymi przyrządami, takimi np. jak stacje pogodowe, nasz system zadba o perfekcyjnie dostarczenie wody roślinom w takim stopniu, jak tego potrzebują. Nawet, jeżeli nasza przestrzeń zielona pozostanie podzielona na sekcje, mogą one pracować zupełnie niezależnie. Tego typu rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na efektywną pracę, ale spore oszczędności czas oraz znaczne oszczędności wody przy takim użytkowaniu.

Kluczowy będzie tutaj kompletny system nawadniający, a efekty zależne są od wybranego przez nas rozwiązania. Między innymi należy tutaj wymienić zraszacz estetyczne czy turbinowe, mikrozraszacze, studzienki irygacyjne, niezbędne rury i materiały do ich łączenia, filety, elektrozawory, sterowniki itd. Bez wątpienia zawsze jednak należy wybierać konkretny system nawadniający, który będzie w pełni dostosowane do rodzaju roślinności na naszym terenie zielonym i również warto zwrócić uwagę na takie zestawy, które posiadają możliwość personalizacji, co niewątpliwie pozwoli nam na właściwe nawilżenie konkretnych sekcji lub całego ogrodu. Zaprogramowanie sterownika możemy wykonać samodzielnie, podobnie jak całą instalację, ale niewątpliwie lepszy rozwiązaniem okaże się skorzystanie z pomocy fachowców. Tego typu procesy są niezwykle istotne, gdyż to właśnie od nich w największym stopniu zależy efektywność wybranego przez nas rozwiązania i jednocześnie doprowadzenia wody do roślin.

Gdzie sprawdzi się linia kroplująca?

Podlewanie kropelkowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w tunelach foliowych i szklarniach, ale adaptujemy je w ogrodach. W tym celu konieczne okaże się linia kroplująca lub więcej takich specjalnych rozwiązań, które instalujemy w naszym ogrodzie. Tego typu rozwiązanie dostarczy naszym roślinom optymalną ilość wody, a poza tym należy wspomnieć, że jest ona niezwykle precyzyjna, gdyż woda zostaje dostarczone bezpośrednio do korzeni. Wspomnieć również należy, że wybierając taki system nawadniający, będziemy mieli pewność, że nasze rośliny mimo tego, że podlewane są wolno, woda dostarczana jest dla nich równomiernie i w takiej ilości, jak dokładnie i tego potrzebuje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będą one prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Ponadto możemy mieć pewność, że decyzja ta wpływa również na zdrowie naszych roślin. Nie ma tutaj obaw, że dojdzie do nawadniania nadziemnej części rośliny, co w trakcie upałów mogłoby skutkować jej poważaniem, a w okresie, gdy zmagamy się z nadmierną wilgotnością powietrza, doprowadziłoby to z kolei do rozwoju grzybów.

Podsumowanie

Automatyczne systemy nawadniające cieszą się coraz większym zainteresowaniem i wybierany jest do naszych ogrodów zarówno większy, jak i mniejszy. Oczywiście na rynku istnieje szeroki wybór różnorodnych rozwiązań, akcesoriów oraz systemów, ale zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na to, by wybierać produkty całkowicie dostosowane do roślinności w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top