Latem możemy cieszyć się z wielu ciepłych, pełnych słońca dni. O ile sprzyjające warunki atmosferyczne pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, o tyle promieniowanie emitowane przez promienie słoneczne może okazać się dla nas szkodliwe. Warto więc poznać sprawdzone metody ochrony skóry przed słońcem. Sprawdź je i czerp radość z wakacyjnych kąpieli słonecznych!
Unikanie słońca, gdy najmocniej świeci!
Podstawową formą ochrony przed słońcem jest unikanie go. Oczywiście nie oznacza to, że przez całe lato należy spędzić wewnątrz budynków. Najważniejsze jest to, aby nie wychodzić na zewnątrz wtedy, gdy upał jest największy, a promienie słońca najsilniejsze. A najczęściej ma to miejsce w godzinach 11.00 – 15.00. W takie dni zaleca się załatwić wszystkie ważne sprawy z samego rana, albo późnym popołudniem. Godziny, w których słońce jest najniebezpieczniejsze, zaleca się spędzić w zacienionym miejscu.
Stosowanie kosmetyków ochronnych!
Przed wakacjami warto zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne. Są one jedną z najpopularniejszych form ochrony przed słońcem. Obecnie w drogeriach oraz aptekach dostępna jest szeroka oferta tego typu produktów. Każdy może wybrać kosmetyk, który najbardziej mu odpowiada i w jego przypadku wykazuje się najwyższą skutecznością. Korzystać można na przykład z balsamów, kremów, olejków czy też sprayów. Na około pół godziny przed wyjściem na słońce należy posmarować tymi specyfikami całe ciało. Później trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu warstwy kosmetyków ochronnych.
Ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych!
Bardzo ważne jest także to, jakie ubrania zakładamy letnią porą. Przede wszystkim powinny one zasłaniać najbardziej wrażliwe części naszego ciała. Wakacyjne ubranie musi być ponadto wykonane z lekkiego oraz przewiewnego materiału. Warto postawić chociażby na ubrania UV (np. koszulka uv ), które wykonane są z tkaniny, do której produkcji wykorzystuje się specjalną technologię. Dzięki temu można zakładać elementy garderoby, które stają się swoistą barierą umieszczoną pomiędzy naszą skórą, a słońcem. Niezwykle ważne jest również zakładanie nakrycia głowy – czapek lub kapeluszy. Ponadto niezbędna jest odpowiednie zabezpieczenie naszych oczu. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne. Ich zakupu należy dokonywać w aptece lub sklepie optycznym, ponieważ tylko tam sprzedawane są bezpieczne modele, posiadające odpowiednie certyfikaty i oznaczenia jakości.
Odpowiednio dobrana dieta chroni przed słońcem!
Latem wskazane jest również stosowanie tak zwanej diety przeciwsłonecznej. Wspiera ona działanie innych metod ochrony przed słońcem i wspomaga ich skuteczność. Przede wszystkim jej podstawą musi stać się woda – odpowiednie nawodnienie podczas upałów jest niezwykle ważne, zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Latem powinniśmy włączyć do naszego codziennego jadłospisu również kilka szczególnych produktów spożywczych chroniących przed słońcem. Wśród nich wymienia się chociażby:
- granat – jest bogaty w antyoksydanty, przez co zapewniają odpowiednią ilość elastyny i kolagenu
- szpinak i orzechy ziemne – są naturalnym źródłem koenzymu Q10, który minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzenia komórek skóry
- pomidory – ich składniki tworzą naturalną barierę odgradzającą nas od szkodliwych promieni słonecznych
- ogórki – nawadniają organizm, a przy tym pomagają walczyć z wolnymi rodnikami
- jajka – są zalecane ze względu na wysoką zawartość lecytyny
- marchewka – zapobiega zmarszczkom, zmniejsza przebarwienia i przedłuża trwałość opalenizny
- jagody – spowalniają proces starzenia się skóry oraz zwiększają poziom kolagenu
- mleko sojowe i tofu – zawarta w nich genisteina jest ważnym przeciwutleniaczem
- ryby – są źródłem ważnych kwasów tłuszczowych wzmacniających komórki skóry
- brokuły – zawierają cenne składniki, których główną rolą jest zwalczanie czynników wywołujących raka skóry
Jakie skutki może mieć brak ochrony przed słońcem?
Bez słońca nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Jednak pamiętając o jego zaletach nie można zapominać o zagrożeniach z nim związanych. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniej ochrony przed słońcem, emitowane przez nie promieniowanie może wywołać następujące skutki:
- udar cieplny
- wysypki na skórze
- poparzenia
- zaczerwienienia
- przebarwienia skórne
- ból i zawroty głowy
- nowotwór skóry
- rogowacenie naskórka
- uszkodzenia naczyń krwionośnych
- powstawanie zmarszczek
Podsumowanie
Widać więc, że jest cała masa sposobów ochrony skóry przed słońcem. Warto dokładnie je zapamiętać i wykorzystywać w praktyce. Wszyscy powinniśmy stosować specjalne kosmetyki, dietę oraz ubiór chroniący przed słońcem, jednak szczególną środki bezpieczeństwa muszą podejmować dzieci oraz osoby starsze, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Dzięki temu wakacyjny urlop oraz różne formy letniego wypoczynku nigdy nie zostaną zakłócone problemami z oparzeniami skóry oraz ich różnorodnymi objawami. Aby ochrona przeciwsłoneczna była jeszcze bardziej skuteczna warto łączyć ze sobą kilka zaprezentowanych metod.